Zájezd „Filmová Praha“

Ve čtvrtek 5. dubna jsme se v hojném počtu zúčastnili školního zájezdu do Prahy, který se tentokrát nesl v duchu filmového putování. Vzhledem k bohatému programu byl odjezd z Blanska již v brzkých ranních hodinách, ani to však nikoho neodradilo. Pohodlný rychlík pak nabídl možnost dospání a odpočinku.

Po příjezdu jsme se vydali nejprve pěšky na nedaleké Václavské náměstí, kde jsme se zastavili u sochy sv. Václava, a poté pokračovali na zastávku metra Můstek. Metro nás svezlo na zastávku Malostranská, kde pak začala procházka po filmových místech za výkladu našich učitelek – paní Gregušové a Kučerové. Kupříkladu jsme se zastavili na Malostranském náměstí a kolegyně nejdříve popsali scénu, která byla v těchto prostorech natáčena, a zúčastnění pak hádali film. V tomto případě se jednalo o Dámu na kolejích s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Tato procházka byla zakončena v Muzeu Karla Zemana, schovaném u Karlova mostu. V tomto Muzeu jsme prošli interaktivní formou všechny snímky tohoto pozoruhodného režiséra, dozvěděli se také leccos o jeho animační technice či životních osudech. Mnozí poté využili možnosti a prošli se přes Karlův most.

Po odpočinku a doplnění sil jsme pokračovali na ostrov Kampa, z nějž byla vypravena vyhlídková plavba po Vltavě. Příjemné prostředí lodi a milé chování personálu jen podtrhlo velký úspěch této prohlídkové části zájezdu, neboť výhledem na břehy poseté světoznámými budovami, mezi nimiž těkal každodenní životní shon, se kochal každý.

Přestože vše klapalo podle plánu, nemohli jsme si dovolit nijak zvlášť otálet a rovnou pokračovali na poslední zastávku našeho zájezdu, a to na filmová studia Barrandov. Po malé administrativní pauze se nás ujal velice milý a ochotný průvodce, který nás vzal hned skrze ikonickou hlavní budovu do areálu studií. Hned na první pohled každého uchvátila neuvěřitelná rozloha, na níž se studia nacházejí. Samotné ateliéry připomínaly obrovské prázdné hangáry, jelikož zrovna nebyly využívány pro natáčení. Mnozí si tedy říkali, co je tedy vlastně na filmovém ateliéru tak zajímavé. A to se ukázalo ve chvíli, kdy jsme prošli do prostor s filmovými rekvizitami. Několik obrovských místnostní doslova po strop zaplněných nábytkem, nástroji, zbraněmi, šaty, kostýmy a čímkoli, na co si jen vzpomenete, a to od starověku až po novověk, vše pěkně setříděné. Chcete si sednout do křesla, použitého ve Formanově Amadeovi? Vyzkoušet si kostým Leontýny z filmu Ať žijí duchové? Nebo potřebujete policejní uniformy z doby Sametové revoluce pro váš historický snímek? Žádný problém, každý režisér si zde najde, co potřebuje. I proto barrandovská studia stále zůstávají i v hledáčku světových režisérů. V areálu jsme si též prohlédli budovy, odkud vysílá TV Nova a Barrandov. A kdo měl štěstí, potkal či zahlédl nějakou tu televizní star.

Pouť po Barrandově jsme zakončili ve vedle stojící filmové kavárně, kde po malém občerstvení a stylových nápojích (např. skutečný filmový huhu-koktejl z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku) byla poslední možnost se nadechnout a odpočinout si před cestou zpět. Poslední minuty jsme věnovali zrekonstruované secesní budově Hlavního nádraží s Fantovou kavárnou. Poté jsme se již odebrali do přistaveného rychlíku a stejně pohodlnou cestou dorazili zpět do Blanska. Přestože šlo o vyčerpávající výlet jak pro mladší, tak pro starší, každý se nakonec vracel obohacen Prahou zase z trochu jiného pohledu.

10. duben 2017